Strona główna | FORUM | FAQ | Żywienie | Rozmnażanie | Zimowanie | Biotop | Aktywność | Terrarium 29.07.2015

Achatina (Achatina) achatina (Linné, 1758)

Achatina achatina jest największym ślimakiem lądowym na Ziemi. Ze względu na swoją wielkość i brak dostępności jest bardzo poszukiwany przez hodowców. Achatina achatina jest gatunkiem trudniejszym w hodowli od innych ślimaków afrykańskich.

achatina achatna

Pozwól, że w dalszej części artykułu będę je nazywał "tygrysami" biorąc pod uwagę przecinające skorupę brązowe pasy na żółtym tle.

Tygrysy zostały znalezione na obszarze gęstych lasów w Ghanie.Ghana

Rozmiar

Średnia długość muszli dorosłego osobnika wynosi 18cm. Długość ta waha się średnio o 9cm. W wyjątkowych przypadkach skorupa może urosnąć aż do 30cm długości, jednak jest to mało prawdopodobne, zwłaszcza w niewoli. Większe osobniki mają skorupę o długości 22cm.

Długość życia

Do 10 lat, zazwyczaj 5-7.

Wygląd

Muszla jest o kształcie stożka i dość spiczasta. Od Achatina fulica różni się kolorem fragmentu muszli zwane jako "columella" i "parietal callus". Achatina achatina ma ten fragment czerwony.
columellaachatina achatina

Odmiany

Olbrzymia, masywna i szeroka skorupa w wieku dojrzałym, długość przeciętnie od 150mm do 200mm, jednak może urosnąć o 100mm większa. Columella i parietal callus są koloru czerwonego.
achatina Skorupa z widocznymi ciemnymi pasami koloru kasztanowo-brązowego. Wewnętrzna część muszli niebiesko-biała.
roseolabiata Skorupa z ciemnymi pasami koloru kasztanowo-brązowego jak powyżej. Wewnętrzna część skorupy fiołkowo-czerwona na zakończeniu muszli.
depravata Jednolity płowo-żółty kolor muszli, bez ciemniejszych smużek. Wewnętrzna część skorupy jest koloru biało-niebieskiego.
Muszla dużo mniejsza i stosunkowo węższa w wieku dojrzałym. Długość skorupy wynosi około 150mm lub mniej i około 85mm szerokości lub mniej.
elegans Brak informacji
monochromatica Jednolity płowo-żółty kolor skorupy, bez ciemniejszych pasków. Columella i parietal wall vinaceous koloru czerwonego.
togënsis Brak informacji
bayoli Brak informacji

Hodowla

Ślimaki tygrysie preferują miejsca ciepłe i wilgotne (Temperatura na poziomie 25-30°C, wilgotność powinna wynosić około 80-95%). Tygrysy nie są łatwym gatunkiem w hodowli i wymagają od hodowcy stałych, dobrych warunków, takich samych jak na wolności. Różnica temperaturowa pomiędzy dniem a nocą nie może wynosić więcej niż 2-4°C.

Jaja

Od 30 do 100 jaj na wylęg. Jaja są owalne, koloru ciemno-żółtego. Ich długość wynosi od 8 do 8,7mm, a szerokość 6.5mm do 6mm. Mniejsze jaj składają gatunki zaczynające się od elegans.